Παμε σαν αλλοτε …

Ηταν 10 Μαϊου του 2015 οταν βρεθηκαμε τελευταια φορα αντιπαλοι με τον Μικρασιατικο, παλι στο γηπεδο του Χολαργου στο πλαισιο της προτελευταιας αγωνιστικης εκεινης της περιοδου. Κερδισαμε και τοτε 2-0, πηραμε τα συγχαρητηρια των αντιπαλων και τις ευχες τους για ανοδο -οι ιδιοι παρα την ηττα προβιβαστηκαν στην Α’ κατηγορια- και περιμεναμε τα αποτελεσματα της τελευταιας αγωνιστικης, που παρα τη νεα εκτος εδρας νικη μας δε μας εστειλαν στη απο πανω κατηγορια.

Εναμιση χρονο μετα βρισκομαστε παλι αντιπαλοι αυτη τη φορα στα πλαισια της Α’ Αθηνας. Ο Μικρασιατικος εξακολουθει να ειναι μια ομαδα που παιζει ανοιχτο, καθαρο και δημιουργικο ποδοσφαιρο. Εμεις ομως ειμαστε μια ΑΛΛΗ ομαδα. Η ανοδος δε μας τρομαξε, οι ποδοσφαιριστες μας παιζουν σαν αιωνιοι θαμωνες αυτης της κατηγοριας, ο προπονητης μας καθοδηγει την ομαδα σαν ‘ετοιμος απο καιρο’ και η διοικηση του ποδοσφαιρικου τμηματος αποπνεει μια ηρεμια μεταδοτικη και μεσα απο τις ασπρες γραμμες αλλα και στη εξεδρα που εχει πια αποκτησει και αξιοπρεπες μεγεθος αλλα και χιουμορ και συγκρατημενο ενθουσιασμο.

Οι δυο προηγουμενες παραγραφοι ειναι βεβαια αφιερωμενες πρωτιστα στα εξαιρετικα παιδια που φορανε την επετειακη 50χρονη φανελα με τον κεραυνο στο μερος της καρδιας. Ειναι ομως αφιερωμενες και στον πατερα του ξενιτεμενου πρωην ποδοσφαιριστη μας που ξεκιναει καθε Κυριακη μεσημερι να κανει μια διαδρομη μιαμισης ωρας(!) για να ερθει να μας δει αγωνιζομενους. Ο ιδιος λεει οτι καθε Κυριακη πρωϊ τον παιρνει ο γιος του για να του θυμισει το παιχνιδι. Ειμαστε ομως σιγουροι φιλε Θ… οτι πολυ πριν το υπεραστικο τηλεφωνημα εχεις βαλει τα κλειδια στην πορτα και κρατας το εισιτηριο του πορτοκαλι στο χερι. Να ‘σαι καλα κι εσυ και ο λεβεντης σου.

Στο 17ο μολις λεπτο της αναμετρησης ο Νικος Σιουτας βρηκε με λομπα ακριβειας 30 μετρων το Μανωλη Χατζη στην πλατη της αμυνας του Μικρασιατικου κι εκεινος με δυνατο σουτ εγραψε το 1-0. Στο 23ο λεπτο ο Χρηστος Κουτσοβελης κατεβασε με εξαιρετικο τροπο μια ψηλη σεντρα και πιεζομενος εκανε το σουτ που απεκρουσε με ηρωϊκο τροπο η αμυνα των φιλοξενουμενων. Μια λαθος συνεννοηση στο κεντρο του γηπεδου στο 34ο λεπτο δημιουργησε τον μοναδικο κινδυνο για την εστια μας στο πρωτο ημιχρονο αλλα το σουτ απο το υψος της μεγαλης περιοχης εφυγε εξω απο το αριστερο καθετο δοκαρι. Ο Κουτσοβελης στο 45ο λεπτο βρηκε με το κεφαλι το Χατζη στο σημειο απο οπου πετυχε το πρωτο γκολ αλλα το σουτ εφυγε αργα και βασανιστικα λιγο αουτ.

Με φαση διαρκειας στην περιοχη του Μικρασιατικου στο 48ο λεπτο αρχισε το δευτερο ημιχρονο αλλα τα συνεχομενα σουτ των παικτων μας κοπηκαν απο τα σωματα των αμυνομενων. Ωραια σεντρα του Νικου Παπαναστασιου απο τα δεξια στο 61ο λεπτο κατεληξε σε κεφαλια του Χατζη και δυσκολη αποκρουση του αντιπαλου γκολκιπερ. Συγχυση στην περιοχη των φιλοξενουμενων στο 71ο λεπτο, η μπαλα κατεληξε στον Κουτσοβελη που με ψυχραιμο πλασε εκανε το σκορ 2-0. Γρηγορη αντεπιθεση στο 80ο λεπτο με το Χατζη να βρισκει τον Κουτσοβελη σε θεση βολης και τον τερματοφυλακα του Μικρασιατικου να κανει μια ακομα καλη αποκρουση. Καλοχτυπημενο φαουλ των φιλοξενουμενων στο 83ο λεπτο αναγκασε τον Παναγιωτη Κατσικα σε δυσκολη αποκρουση σε κορνερ. Φαουλ του Σιουτα απο δεξια στο 84ο λεπτο κατεληξε σε κεφαλια του Κουτσοβελη λιγο αουτ. Νεα ασιστ του Χατζη στον Κουτσοβελη στο 90 λεπτο και νεα δυσκολη αποκρουση του αντιπαλου γκολκιπερ σε κορνερ στο δυνατο σουτ του σεντερ φορ μας.

Δεν υπαρχει υστερησας απο την ομαδα του Γιαννη Σιλεβιστα. Ο Κωνσταντινος Λιουκας ηταν για μια ακομα φορα αρχοντας στο κεντρο της αμυνας απεναντι στους Καισαριανιωτες. Ας σημειωθει οτι στο παιχνιδι του ’15 εφτιαξε το πρωτο και πετυχε το δευτερο γκολ. Ο Νικος Σιουτας γινεται απο παιχνιδι σε παιχνιδι αναντικαταστατος στο χωρο του κεντρου της ομαδας μας. Ο Μανωλης Χατζης εκτος απο σκορερ ηταν και ανεξαντλητος δημιουργος φασεων ιδιαιτερα για το Χρηστο Κουτσοβελη που νικησε κατα κρατος την αμυνα των φιλοξενουμενων σε ολες τις φασεις που συμμετειχε.

Οποιος παρακολουθει το site μας θα εχει καταλαβει οτι η κριτικη μας προς τους διαιτητες ειναι απολυτα ξεκομμενη απο το τελικο αποτελεσμα του αγωνα. Ο Αγγελος Μπακογιαννης ειχε ενα πολυ μετριο απογευμα δινοντας τη συντριπτικη πλειοψηφια των αποφασεων του υπερ των φιλοξενουμενων. Ας σημειωθει οτι οι παικτες και των δυο ομαδων τον πιεσαν με τις διαμαρτυριες τους απο ελαχιστα εως καθολου. Οι βοηθοι του δε Διονυσης Τζελεπης και Σταθης Ευθυμιου ηταν σχεδον διακοσμητικοι αφου αφησαν το συνολο σχεδον των αποφασεων στα χερια του διαιτητη.

Η συνθεση μας: Κατσικας, Κορδας, Σιουτας ( 82′ Αναστασιου), Λιουκας, Ρετζο(c), Αλεξιαδης, Μπρατσι (61′ Κοκκαλης), Κουτσοβελης, Πετροπουλος (54’ Παπαναστασιου),  Χατζης, Σταυρουλακης – Σουντας, Μπαρο, Γεμελος, Σεραφειμιδης.