Ολο και ψηλοτερα ……

…… στο βαθμολογικο πινακα η αντρικη μας ομαδα και μαλιστα για δευτερη συνεχομενη βδομαδα παιζοντας καλο ποδοσφαιρο και δημιουργωντας πολλες ευκαιριες για γκολ. Μονο που στην ‘Αλεποτρυπα’ οτι φτιαχναμε πηγαινε στα διχτυα ενω στο νταμαρι του Χολαργου χρειαστηκε ο Γιαννης Ντοκος να ριξει μια ‘αλεπου’ στο παιχνιδι για να μεταφραστει σε τριποντο το ‘μονοτερμα’ που παιζοταν στον αγωνιστικο χωρο! Για τις απουσιες να μην τα λεμε συνεχεια: Λιουκας, Κολιακος, Αναστασιου Δημ. ηταν εκτος αποστολης με τον μεσαιο να τραυματιζεται για δευτερη φορα φετος και τους αλλους δυο να εχουν τραυματιστει στις προπονησεις της ομαδας μας!

Στο 7ο λεπτο δημιουργηθηκε η πρωτη – και μοναδικη οπως αποδειχτηκε – ευκαιρια των φιλοξενουμενων Αιγαλεωτων αλλα ο Μιχαλης Κοραχαης απεκρουσε εντυπωσιακα το δυσκολο, απο μεση αποσταση σουτ που επιχειρησαν. Γρηγορη αντεπιθεση μας στο 13ο λεπτο ολοκληρωθηκε με τεχνικο σουτ του Νικου Παπαναστασιου που εφυγε λιγο πανω απο το οριζοντιο δοκαρι. Φαση διαρκειας στο 22ο λεπτο κατεληξε παλι σε σουτ του Παπαναστασιου που αποκρουστηκε απο καποιο σωμα αμυνομενου στην πορεια της προς το τερμα. Ωραιος συνδυασμος της επιθεσης μας στο 39ο λεπτο εφερε το Γιωργο Φρατζεσκακη σε θεση βολης αλλα το τελικο σουτ εφυγε απελπιστικα αουτ.

Ιδια εικονα και στο δευτερο ημιχρονο. Καταπληκτικη μπαλια-τρυπα του Χρηστου Κολοβου στο 64ο λεπτο εβγαλε φατσα με το τερμα το Νικο Παπαναστασιου αλλα το βιαστικο σουτ του φορ μας κατεληξε αουτ. Ο νεοεισελθων Μπαμπης Καραθανασης προειδοποιησε στο επομενο λεπτο σουταροντας απο καλη θεση ψηλα αουτ. Απ’ευθειας φαουλ του Κολοβου απο θεση μεσα δεξια στο 68ο λεπτο περασε απο ολους τους επιτεθεμενους και αμυνομενους και κατεληξε ξυστα εξω απο το αριστερο καθετο δοκαρι της Ιεραπολης.

Ο Γορδιος δεσμος λυθηκε στο 69ο λεπτο του αγωνα. Ο Καραθανασης τρυπωσε αναμεσα στους αντιπαλους αμυντικους σε μια προωθημενη μπαλια, ‘εφαγε’ στο σπριντ ολες τις κιτρινες φανελες και παρα τα φαουλ που του γινοταν κατα τη διαρκεια της κουρσας εκανε με ωραιο πλασε το 1-0. Δυο λεπτα αργοτερα σε μια deja vous φαση το ωραιο του πλασε σταματησε στο καθετο δοκαρι των φιλοξενουμενων. Το παιχνιδι τελειωσε με δυο ακομα ευκαιριες στο χρονο των πενταλεπτων καθυστερησεων. Πρωτα ο Ντινος Αλεξιαδης δοκιμασε να σκοραρει με κοντινο πλασε αλλα ο γκολκιπερ της Ιεραπολης απεκρουσε δυσκολα και στην επομενη φαση ο Βασιλης Πετροπουλος απο ευνοϊκη θεση σουταρε ψηλα αουτ.

Μουρουνακης, Λασπας, Μαρανος διαιτητευσαν με επιτυχια ενα παιχνιδι χωρις πολλες δυσκολες φασεις.

Η συνθεση μας: Κοραχαης, Αλεξιαδης (c), Νουτσος (85′ Κατωγιαννακης), Κολοβος, Γουσετης, Φατουρος, Παπαναστασιου Αγγ., Μπολανος, Φρατζεσκακης (48΄Καραθανασης), Παπαναστασιου Νικ. (89΄Χριστοφορου), Αναστασιου Αχ. (57΄Πετροπουλος) – Λαγιος, Κιτσος, Αμυγδαλαρης