Λιτα κι απεριττα!

Υπαρχουν μερικες ομαδες που το παιχνιδι τους δεν σου παει. Ενω δεν ειναι καλυτερες απο αλλες που τις αντιμετωπισες σχετικα ευκολα, σου ψηνουν το ψαρι στα χειλη (και οχι και απο τις δυο μεριες που λεει και ο δημαρχαποστολος!) μεχρι να τις κερδισεις. Μια τετοια περιπτωση ειναι και το φετινο Γαλατσι. Μας κερδισε στον πρωτο γυρο με 2-0, μας δυσκολεψε και στο δευτερο γυρο χωρις ομως αυτη τη φορα να καταφερει να παρει ουτε τον ενα βαθμο. Οπως και να’χει το πραγμα η κατασταση στην κορυφη της βαθμολογιας παρεμεινε αμεταβλητη και οι 9 τελευταιες αγωνιστικες αναμενονται πολυ ενδιαφερουσες για την τετραδα που προηγειται.

Παπαναστασιου – Κολοβος χαζεψαν με το 1-2 την αντιπαλη αμυνα στο 10ο λεπτο και ο τελευταιος με κοντινο πλασε εγραψε το 1-0. Καταπληκτικη ατομικη προσπαθεια του Νικου Παπαναστασιου στο 21ο λεπτο, αναμεσα σε ολους τους αντιπαλους αμυντικους, τον εφερε σε θεση βολης αλλα το σουτ που επιχειρησε βρηκε σε καποιο πεσμενο σωμα και δεν κατεληξε στα διχτυα. Στο 27ο λεπτο απειλησαν για πρωτη φορα οι φιλοξενουμενοι αλλα το κοντινο πλασε εφυγε λιγο πανω απο το οριζοντιο δοκαρι της εστιας μας. Αυτογκολ του Μανωλη Χατζη στο 39ο λεπτο εφερε το ματς στα ισα. Πρωτη ατυχια του Μανωλη στην καριερα του και ειμαστε σιγουροι και τελευταια …

Πιο ορεξατοι μπηκαμε στην επαναληψη. Φαουλ του Κωνσταντινου Λιουκα στο 45ο λεπτο εφτασε στο Γιωργο Ρετζο μεσα στην περιοχη αλλα το σουτ του στοπερ μας εφυγε ψηλα αουτ. Ωραιος συνδυασμος Μιχαλοπουλου, Παπαναστασιου, Χατζη στο 47ο λεπτο με τον τελευταιο να σουταρει χαλαρα απο καλη θεση και τον αντιπαλο γκολκιπερ να αποκρουει σχετικα ευκολα. Δευτερη επισκεψη σε ολο το παιχνιδι των φιλοξενουμενων στην περιοχη μας στο 61ο λεπτο και το διαγωνιο σουτ που επιχειρησαν εφυγε αρκετα αουτ. Φαση διαρκειας στο 70ο λεπτο στα καρε του Γαλατσιου με το σουτ του Ρετζο να αποκρουεται δυσκολα απο τον τερματοφυλακα. Νεα φαση διαρκειας στο 82ο λεπτο, αυτη τη φορα ομως ο Νικος Κολοβος βρηκε την τρυπα και νικησε τον γκολκιπερ κανοντας το τελικο 2-1 υπερ μας.

Πολυ μετρια διαιτησια απο την τριαδα Χριστοδουλου, Φωτοπουλου, Λεοντακιανακου. Ο πρωτος δεν καταλογισε δεκαδες φαουλ και ειναι θαυμα πως οι παικτες των δυο ομαδων δεν εφτασαν σε αντιαθλητικες ενεργειες. Ο δευτερος ‘επνιξε’ ενα πεναλτυ και αποβολη -για σεμιναριο διαιτησιας- πανω στο Νικο Παπαναστασιου κι ενω το σκορ ηταν ακομα στο 1-1.

Η συνθεση μας: Κοραχαης, Μπρατσι, Παπαναστασιου (87′ Φλωρος), Κουτσοβελης, Ρετζο, Λιουκας, Χατζης (55′ Αλεξιαδης),  Μιχαλοπουλος (91′ Ζαχαριας), Αμυγδαλαρης, Κολοβος, Αναστασιου.