Κι ομως δυσκολευτηκαμε!

Το τελικο σκορ ενος ποδοσφαιρικου αγωνα πολλες φορες δε λεει την αληθεια για την εικονα που ειδαν οι θεατες κατα τη διαρκεια του. Η αντρικη μας ομαδα διατηρησε τη διαφορα ασφαλειας των τεσσαρων βαθμων απο τη δευτερη Κηπουπολη και ξεφυγε 10(!) βαθμους απο την τριτη Αργυρουπολη στη 12η μολις αγωνιστικη του πρωταθληματος αλλα χρειαστηκε να φτασουμε στο τελευταιο τεταρτο του αγωνα για να βγει στο χορταρι η ποιοτητα της ομαδας μας και να εξασφαλιστει το 10ο(!) τριποντο της φετινης σεζον.

Το παιχνιδι ξεκινησε με τους καλυτερους οιωνους αφου στο 8ο λεπτο η ασιστ του Φιλιππου Ταλιουρα βρηκε το Ντινο Αλεξιαδη σε θεση βολης και το μονοκοματο σουτ του τελευταιου δεν αφησε περιθωρια αντιδρασης στο νεαρο γκολκιπερ των φιλοξενουμενων. Υπερβολικα κατεβασε ταχυτητα η ομαδα μας για το υπολοιπο του πρωτου ημιχρονου. Ειχαμε βεβαια καποιες ευκαιριες για να διευρυνουμε το προβαδισμα μας (ο Φιλιππος Ταλιουρας σουταρε ψηλα αουτ στο 15ο λεπτο, ο ιδιος τρανταξε το οριζοντιο δοκαρι των Χαλανδραιων στο 21ο λεπτο και ο Χαρης Γωγιος σουταρε εξ επαφης πανω στον αντιπαλο γκολκιπερ στο 45ο λεπτο) αλλα στο ιδιο χρονικο διαστημα οι φιλοξενουμενοι εφτασαν τρεις φορες κοντα στο γκολ: σε μπαλια στην πλατη της αμυνας μας στο 9ο λεπτο ο Μιχαλης Κοραχαης χρειαστηκε να πεσει στα ποδια του σεντερ φορ για να αποσοβησει το κινδυνο. Λαθος συνεννοηση των αμυντικων μας στο 10ο λεπτο αναγκασε παλι τον Κοραχαη σε εντυπωσιακη αποκρουση.  Νεα κακη συνεννοηση στο 25ο λεπτο και κοντινο πλασε εφεραν την ισοφαριση.

Παρα τη εντονη νευρικοτητα που επικρατουσε μεταξυ των παικτων μας αλλα και στο τεχνικο μας επιτελειο, ο coach εκανε γρηγορες και ουσιαστικες αλλαγες που εγειραν την πλαστιγγα του αγωνα προς την πλευρα μας. Χρειαστηκε βεβαια ο αντιπαλος σεντερ φορ να πατησει τη μπαλα και να χασει ανεπαναληπτη ευκαιρια στις αρχες του δευτερου ημιχρονου. Η συνεχεια ηταν ολοκληρωτικα ‘Παπαγος’. Στο 73ο λεπτο μετα απο κορνερ του Δημητρη Ταλιουρα ο Αγγελος Φατουρος επιασε ασυλληπτο αναποδο ψαλιδι και εκανε το σκορ 2-1. Στο 80ο λεπτο ο Νικος Παπαναστασιου εκλεψε τη μπαλα απο τον εξερχομενο γκολκιπερ αλλα σουταρε ελαχιστα αουτ. Στο 84ο λεπτο ηταν η σειρα του Φιλιππου να κλεψει τη μπαλα απο τα μπακ και να σερβιρει στο Σταυρο Βαρωνο που με ψυχραιμια εκανε το σκορ 3-1. Το σκορ εκλεισε ο Παπαναστασιου στο 86ο λεπτο οταν κατεβασε με υποδειγματικο τροπο βαθια μπαλια του Φιλιππου και κεραυνοβολησε τον αντιπαλο τερματοφυλακα.

Καλη διαιτησια απο τους Καλοπιση, Στρικο, Τσαφο οι οποιοι ακουσαν τα εξ αμαξης απο μικρη μεριδα της εξεδρας μας χωρις να υπαρχει κανενας ουσιαστικος λογος! Ας καταλαβουν ορισμενοι οτι ο διαιτητης που βριζεται απο το πρωτο ως το τελευταιο λεπτο δεν προκειται να σφυριξει απολυτως υπερ μας ή μαλλον μπορει να σφυραει και εναντιον μας ακριβως για να κοντραρει τους αδικαιολογητους υβριστες του.

Η συνθεση της ομαδας μας: Κοραχαης, Δαφνιας (50′  Παπαναστασιου), Κολοβος (56′  Ταλιουρας Ν.), Αλεξιαδης, Λιουκας(c), Κολιακος (58′ Αναστασιου), Καραθανασης, Φατουρος, Ταλιουρας Δ., Γωγιος (68′  Βαρωνος), Ταλιουρας Φ. – Λαγιος, Κατωγιαννακης, Αμυγδαλαρης