Ενα κλικ προσεκτικοτεροι …

Ο αποκλεισμος απο τη συνεχεια του κυπελου – απο ομαδα της Α’  κατηγοριας που διεκδικει με αξιωσεις την ανοδο στη Γ΄ Εθνικη – ουδολως επηρεασε την αντρικη μας ομαδα, που στην παραδοσιακα αφιλοξενη εδρα της Νεας Ιωνιας παρουσιασε για μια ακομα φορα φετος το καλο της προσωπο με αντιπαλο τη σκληροτραχηλη ομαδα της Ελευθερουπολης. Πολλοι και απροβλεπτοι παραγοντες δε μας επετρεψαν να φυγουμε με περισσοτερους απο εναν βαθμους απο το γηπεδο αλλα σε καθε περιπτωση το ισοπαλο 2-2 δε μπορει να θεωρηθει ασχημο αποτελεσμα και διατηρησε το συλλογο μας αηττητο για εκτη αγωνιστικη στο πρωταθλημα.

Το παιχνιδι ξεκινησε με τον Κωστα Κραψιτη και το Μαριο Παπαδοπουλο στον παγκο ευρισκομενους σε φαση αποθεραπειας απο τους τραυματισμους τους και στο 2ο μολις λεπτο της συναντησης ηρθε να προστεθει στην ‘παρεα’ τους ο Χρηστος Κολοβος με ενα γενναιο τραβηγμα στον προσαγωγο. Το γλιστερο τερεν του γηπεδου δημιουργησε προβληματα τραυματισμων και στο Γιωργο Κοντογιαννη και στον εορταζοντα Μιχαλη Κοραχαη αλλα οι παικτες μας συνεχισαν απτοητοι να ενισχυουν την προσπαθεια της ομαδας μας.

Στο 13ο λεπτο ο Γιωργος Μιχαλοπουλος εβγαλε φατσα με το τερμα το Χρηστο Κουτσοβελη ο σεντερ φορ μας ομως εχασε το κοντρολ της μπαλας και εδωσε την ευκαιρια στον γκολκιπερ να την μπλοκαρει. Στο 23ο λεπτο ο επανερχομενος σε φορμα Νικος Παπαναστασιου εκανε ωραια διεισδυση απο δεξια, βρηκε με χαμηλη σεντρα στη μεγαλη περιοχη το Μιχαλοπουλο και ο επιθετικος μας με αψογο πλασε εκανε το σκορ 1-0. Στο 42ο λεπτο οι γηπεδουχοι εφτασαν για πρωτη φορα με αξιωσεις στην περιοχη μας αλλα το πλασε απο ευνοϊκη θεση εφυγε λιγο αουτ. Δυο λεπτα αργοτερα αρχισε το ρεσιταλ του αντιπαλου τερματοφυλακα. Φαουλ του Αλεξανδρου Μεσινι απο θεση μεσα δεξια εστειλε τη μπαλα στο δεξι ‘γαμμα’ της εστιας της Ελευθερουπολης αλλα ο ‘αιλουρος’ παρ’οτι βραχυσωμος γκολκιπερ απεκρουσε σε κορνερ. Στις καθυστερησεις του ημιχρονου σε φαουλ των γηπεδουχων η αμυνα μας δεν απομακρυνε τη μπαλα απο την περιοχη και το σουτ απο το υψος της μεγαλης περιοχης εφερε το ματς στο 1-1.

Η επαναληψη ξεκινησε με ενα καλο σουτ των γηπεδουχων που εφυγε ελαχιστα αουτ πανω απο το οριζοντιο δοκαρι μας. Στο 58ο λεπτο σε υποδειγματικη αντεπιθεση ο Παπαναστασιου βρηκε το Μεσινι στο σημειο του πεναλτυ αλλα το εξαιρετικο απ’ευθειας σουτ του τελευταιου εστειλε εντυπωσιακα σε κορνερ ο φυλακας αγγελος της εστιας της Ελευθερουπολης. Στο 70ο λεπτο ο Κραψιτης, που ειχε πριν απο ενα τεταρτο της ωρας μπει στο παιχνιδι, εκανε τη γνωστη πιρουετα του στην περιοχη των γηπεδουχων, ανατραπηκε και το αναμφισβητητο πεναλτυ μετετρεψε σε γκολ ο Μεσινι. Στο 77ο λεπτο νεο σουτ απο το σημειο του πεναλτυ εφυγε απελπιστικα αουτ πανω απο την εστια μας.

Με ενα κολασμενο τριλεπτο εληξε ο αγωνας: στο 87ο λεπτο σε πλασε του Μιχαλοπουλου απο το υψος της μεγαλης περιοχης ο αντιπαλος τερματοφυλακας απαντησε με μια ακομα εντυπωσιακη αποκρουση σε κορνερ. Στο επομενο λεπτο μια χαμηλη σεντρα απο αριστερα περασε απο ολα τα ποδια των αμυνομενων μας και κατεληξε στην κατοχη των γηπεδουχων και απο εκει στα διχτυα μας για το τελικο 2-2. Στις καθυστερησεις του παιχνιδιου ενα ακομα σουτ με αξιωσεις του Παπαναστασιου εδιωξε με υπερενταση σε κορνερ ο γνωστος ‘αιλουρος’ γκολκιπερ!

Δε συνηθιζουμε να σχολιαζουμε τις επιδοσεις των αντιπαλων ποδοσφαιριστων αλλα ο 24χρονος Κυριακος Λεσγιδης με τις τεσσερεις καταπληκτικες αποκρουσεις του σε κορνερ ηταν ο κυριος παραγοντας που μας στερησε το τριποντο. Δε μπορουμε παρα να του ευχηθουμε παρομοια καλα απογευματα και με τους υπολοιπους αντιπαλους μας! Καλη η διαιτησια των Μαχαιρα, Τσαλικη, Νιδριωτη.

Η συνθεση μας: Κοραχαης, Κοντογιαννης (55′ Κραψιτης), Φλωρος, Ρετζο, Μεσινι, Λιουκας (c), Κολοβος (9′ Παπαδοπουλος Μ.), Αναστασιου, Μιχαλοπουλος, Κουτσοβελης, Παπαναστασιου.