Come La Vecchia Signora!!

Ηταν Γεναρης και παλι πριν απο 20 ακριβως χρονια. Το κοντερ σταματησε και τοτε στο 7-0. Ο αθεοφοβος Μαρτσελο εκανε κι αυτος ολες του τις αλλαγες που πετυχαν και τοτε τα δυο τελευταια τερματα της ομαδας του. Και οι αντιπαλοι ηταν παλι ο πρωτος και ο τελευταιος του ομιλου. Το μονο πραγμα για το οποιο δε μπορουμε να ειμαστε σιγουροι οτι εγινε με τον ιδιο τροπο και τοτε ειναι αν ο Λιπι εδωσε οπως ο Γιαννης Ντοκος εντολη για συντηρηση οταν το σκορ εφτασε στο 5-0. Αλλα και παλι γιατι ο Χρηστος Κολοβος να σκεφτεται οπως ο Ντελ Πιερο και ο Ντι Βαϊο;

Το εκτος εδρας ματς με την ουραγο Χρυσουπολη δεν αντεχει σε σοβαρη κριτικη. Εκτος απο τα 7 γκολ χαθηκαν αλλες τοσες καλες ευκαιριες ενω ο Μιχαλης Κοραχαης χρειαστηκε να κανει δυο μονο αλλα εξαιρετικες αποκρουσεις, απο μια σε καθε ημιχρονο. Το χορο των γκολ ανοιξε ο Παναγιωτης Νουτσος στο 12ο λεπτο μετα απο μαγικη πασα με το στηθος του Βασιλη Λυρου και αφου ετρεξε με μια αναπνοη ολο το γηπεδο απο τη μια ακρη στην αλλη! Φαουλ απο θεση εξω δεξια του Μπαμπη Καραθαναση στο 42ο λεπτο και ο Αγγελος Φατουρος κανει με κεφαλια το σκορ 2-0. Νεο φαουλ απο τη γραμμη της μεγαλης περιοχης στο 45ο λεπτο και ο Νικος Παπαναστασιου στελνει τη μπαλα απ’ευθειας στα διχτυα για το 3-0.

Ιδια εικονα και στο δευτερο ημιχρονο. Κορνερ του Καραθαναση απο αριστερα στο 53ο λεπτο και με κεφαλια ο Παπαναστασιου ανεβαζει το σκορ στο 4-0. Νεο κορνερ του Babinho στο 62ο λεπτο και αυτη τη φορα ο Δημητρης Ταλιουρας κανει με κεφαλια το σκορ 5-0. Φαση διαρκειας στα καρε των γηπεδουχων στο 74ο λεπτο και ο Κολοβος γραφει το 6-0. Τελευταια φαση του αγωνα και παλι ο Κολοβος σουταρει εκτος περιοχης και αιφνιδιαζει τον αντιπαλο τερματοφυλακα.

Η διαφορα μας απο τον δευτερο παρεμεινε στους δυο βαθμους αλλα αυτο που μετραει -η διαφορα απο τον τριτο- εφτασε τους εντεκα βαθμους(!). Τα λογια ειναι περιττα, τον τριτο τον υποδεχομαστε στην εδρα μας την επομενη Κυριακη. Πολυ καλη διαιτησια απο τους Κοπαλα, Γλαρο, Παπαπαυλου.

Η συνθεση της ομαδας μας: Κοραχαης, Λυρος, Παπαναστασιου, Αλεξιαδης, Λιουκας(c), Καραθανασης (66′ Δαφνιας), Φατουρος, Ταλιουρας Δ. (64′ Κολοβος ), Γωγιος (56′ Αναστασιου), Νουτσος (66′  Βαρωνος), Ταλιουρας Ν. – Κολιακος, Λαγιος, Κατωγιαννακης