Χρηστος κερναει … Χρηστος πινει!

Δε θελουν να μας κανουν τις Κυριακες ευκολες οι παικτες μας. Αφου την προηγουμενη αγωνιστικη χρειαστηκε να χασουμε πεναλτυ και να σκοραρουμε στο 82΄και στο 84΄για να παρουμε το βαθμο της ισοπαλιας απο τον ουραγο Κρονο στην Αλεποτρυπα, ακομα ενα θριλερ μας περιμενε στις Κατω Αχαρνες με αντιπαλο τον -σε καθε περιπτωση αξιομαχο- Ατταλο. Και για να φτασουμε στο πολυτιμο τριποντο χρειαστηκε ακομα ενα χαμενο πεναλτυ, τρια δοκαρια και ενα ημιχρονο και κατι παιχνιδιου με παικτη λιγοτερο στον αγωνιστικο χωρο.

Το θριλερ ξεκινησε νωρις-νωρις. Στο 5ο μολις λεπτο ενα ξαφνικο σουτ εξω απο την περιοχη μας αποκρουστηκε απο το δεξι δοκαρι της εστιας μας και στη συνεχεια της φασης ο Μιχαλης Κοραχαης εκανε και μια δυσκολη αποκρουση σε κοντινο σουτ των γηπεδουχων. Στο 10ο λεπτο ο Νικος Παπαναστασιου ανατραπηκε εντος περιοχης αλλα το πεναλτυ εστειλε στα … κοτοπουλα (στο παρακειμενο κοτετσι!) ο Γιωργος Ρετζο.

Στο 21ο λεπτο ισοφαρισαμε τα δοκαρια οταν εκει κατεληξε φαουλ του Κλεϊβι Γκατσο απο αριστοτεχνικα εκτελεσμενο φαουλ απο θεση μεσα αριστερα. Νεο δοκαρι των γηπεδουχων στο 30ο λεπτο: φαουλ εκτελεσμενο απο αριστερα, η μπαλα εξοστρακιστηκε στο σωμα καποιου παικτη του τειχους και αυτη τη φορα κατεληξε στο οριζοντιο δοκαρι της εστιας μας. Και σαν να μην εφτανε ο δοκαροπολεμος στο 43ο λεπτο μειναμε και με 10 παικτες. Ο Μανωλης Χατζης αποβληθηκε για … αριστη χρηση της Γαλλικης γλωσσας -αν και για να ειμαστε δικαιοι τα Γαλλικα απευθυνονταν στον εαυτο του αλλα ειχε την ατυχια να πεσει σε γλωσσομαθη διαιτητη!

Respect to our coach για το στησιμο της ομαδας στο δευτερο ημιχρονο. Οι 10 παικτες μας μας γεμισαν … ασφυκτικα το γηπεδο και περιορισαν στο ελαχιστο την επιθετικη δραση των γηπεδουχων. Ατομικη προσπαθεια του Χρηστου Κουτσοβελη στο 46ο λεπτο και καλο σουτ απεκρουσε δυσκολα ο αντιπαλος γκολκιπερ. Πολυ ωραιο γυριστο σουτ του Παπαναστασιου στο 51ο λεπτο απεκρουσε παλι δυσκολα ο τερματοφυλακας του Ατταλου. Αντεπιθεση των γηπεδουχων στο 57ο λεπτο κατεληξε σε σουτ εκτος περιοχης που απεκρουσε με υπερενταση ο Κοραχαης. Αυτη η φαση εμελλε να ειναι το κυκνειο ασμα του τερματοφυλακα μας στο παιχνιδι. Τραυματιας εγκατελειψε το γηπεδο στο 64ο λεπτο και αντικατασταθηκε απο το Γιωργο Σουντα.

Ο Χρηστος Κολοβος δικαιωσε το Γιαννη Σιλεβιστα για την επιμονη του να τον κρατησει στο παιχνιδι μεχρι το 80ο λεπτο. Εφυγε σε αντεπιθεση απο αριστερα, βρηκε με το γνωστο ακριβη τροπο του τον Κουτσοβελη στη μικρη περιοχη, αυτος ‘αδειασε’ τον προσωπικο του αντιπαλο και με συρτο σουτ εγραψε το 1-0. Τεσσερα λεπτα αργοτερα χρειαστηκε μια εξαιρετικη αποκρουση του Σουντα για να φυγουμε απο το γηπεδο του Αχιλλεα με το τριποντο της νικης.

Καλη διαιτησια απο τους Νικολαου, Νιδριωτη, Πασπατη. Η αποβολη του Χατζη ηταν αυστηρη αλλα … ας μαθουμε να κραταμε το στομα μας κλειστο και τα ποδαρια μας σε εγρηγορση.

Η συνθεση μας: Κοραχαης (64΄Σουντας), Μπρατσι, Παπαναστασιου, Αμυγδαλαρης (46΄Κουτσοβελης), Ρετζο, Λιουκας, Χατζης, Αλεξιαδης,  Γκατσο (46′ Φλωρος), , Κολοβος, Αναστασιου.