ΑΡΧΗ ΜΕ ΟΝΕΙΡΑ ΚΑΙ ΦΙΛΟΔΟΞΙΕΣ

Πρωτο επισημο ματς της σεζον για την αντρικη ομαδα του Α.Σ. Παπαγου και πρωτη νικη με το εντυπωσιακο σκορ 5-1 και αντιπαλο τον Πανιωνιο Καισαριανης στα πλαισια του 44ου Κυπελου. Αρχη λοιπον με το δεξι για την ομαδα μας και ελπιζουμε σε αναλογη συνεχεια και στο Κυπελο αλλα και στο πρωταθλημα οπου η κληρωση μας τοποθετησε σε εναν ομιλο με πολλες φιλοδοξες ομαδες και η χρονια προβλεπεται συναρπαστικη.

Ισως για πρωτη φορα τα τελευταια χρονια ειναι τοσο κοντα η επιστροφη της αντρικης ομαδας στη φυσικη της εδρα. Η νεα δημοτικη αρχη ειναι ευνοϊκα διατεθειμενη, τα μελη της Επιτροπης ποδοσφαιρου εχουν κινησει γη και ουρανο και η κατασκευη του πλαστικου χλοοταπητα στο ιστορικο γηπεδο της οδου Κυπρου δε φανταζει πια απιαστο ονειρο. Σε καθε περιπτωση εχουν πολλα ακομα να γινουν και ενα απ’αυτα ειναι και μια ΚΑΛΗ αγωνιστικη χρονια της ομαδας μας για να στηριχτει με τον πιο ΔΥΝΑΜΙΚΟ τροπο το αιτημα της ανακατασκευης του γηπεδου μας.

Πολλες και ουσιαστικες αλλαγες εγιναν το καλοκαιρι στο ροστερ της ομαδας. Ο coach Γιαννης Ντοκος ελαβε για δευτερη συνεχομενη χρονια ψηφο εμπιστοσυνης απο τη διοικηση και επιθυμει να κανει ενα βημα παραπανω απο περυσι οσο αφορα τη διαχειριση του εμψυχου υλικου της ομαδας μας. Απο το βασικο περσινο του σχημα δε θα εχει φετος στη διαθεση του το Γρηγορη Ζερβα που μετακινηθηκε στο Κολωνο και τους στρατευμενους Ντινο Αλεξιαδη και Νικο Κοτρωτσο. Μετακινηθηκαν ακομα στον Αστερα Εξαρχειων οι Μοσχοπουλος, Ντατσι και Γκατσο για να βοηθησουν την προσπαθεια του παντα αγαπημενου φιλου Ευγενιου Χριστοδουλου.

Στη θεση των αποχωρησαντων ηρθε πολυς και καλος κοσμος. Επεστρεψε ελευθερος ο Γιωργος Ρετζο, απο τον Ακαδημο ο Κωστας Κραψιτης και απο τον Αστερα Γλυκων Νερων οι Γιαννης Αθανασιαδης και Νικος Καπανταης. Ηρθαν ακομα ο Βασιλης Παπαδοπουλος απο τον Κενταυρο, ο Γερασιμος Μουρελατος απο τον Κολωνο και οι αδελφοι Κουτσοβελη απο τη Λαμια. Ανεβηκε τελος στην αντρικη ο ταλαντουχος εφηβος Ρομαριο Μπρατσι.

Και παμε στο αγωνιστικο μερος της πρεμιερας του Κυπελου. Η ομαδα μας κυριαρχησε στο γηπεδο σε ολη τη διαρκεια του αγωνα αλλα το σκορ αργησε σχετικα να ανοιξει χωρις ομως αυτη η καθυστερηση να φορτωσει με ιδιαιτερο αγχος τους ποδοσφαιριστες μας. Στο 17o λεπτο απειλησαμε για πρωτη φορα την εστια του Πανιωνιου αλλα το σουτ του Γιωργου Ρετζο εξω απο την περιοχη απεκρουσε δυσκολα ο αντιπαλος γκολκιπερ. Παρομοια φαση και στο 30ο λεπτο αυτη τη φορα με σουτ του Κωνσταντινου Λιουκα και αποκρουση σε κορνερ απο τον γκολκιπερ. Στο 41ο λεπτο σεντρα του Γιωργου Μιχαλοπουλου απο αριστερα αλλα η κεφαλια του Χρηστου Κουτσοβελη εφυγε λιγο πανω απο το οριζοντιο δοκαρι.

Το σκορ ανοιξε στο αμεσως επομενο λεπτο οταν ο Μιχαλοπουλος εκανε παρτυ στην αριστερη πλευρα των φιλοξενουμενων και η ατομικη του προσπαθεια κατεληξε σε ωραιο πλασε και 1-0. Δυο λεπτα αργοτερα Ρομαριο Μπρατσι, Μιχαλοπουλος και Κουτσοβελης συνδυαστηκαν ιδανικα και ο τελευταιος με κοντινο πλασε εκανε το σκορ 2-0. Ιδια η εικονα της ομαδας μας και στο δευτερο ημιχρονο. Στο 66ο λεπτο σεντρα του Λιουκα απο δεξια και ο Αχιλλεας Αναστασιου εγραψε με κεφαλια στο γαμμα της εστιας των Καισαριανιωτων το 3-0. Το πιο ωραιο γκολ του αγωνα σημειωθηκε στο 75ο λεπτο. Κορνερ απο δεξια για τον Παπαγου, αποκρουση των αμυντικων του Πανιωνιου, ριμπαουντ απο τον Λιουκα εξω απο την περιοχη και απιαστο σουτ ελαχιστα μεσα απο το δοκαρι των φιλοξενουμενων για το 4-0. Δυο λεπτα αργοτερα μπηκε και το γκολ της τιμης μετα απο ωραια αντεπιθεση και βολε λιγο μεσα απο τη γραμμη της μεγαλης περιοχης μας. Το σκορ εκλεισε στο 86ο λεπτο οταν μια κακη συνεννοηση αμυντικου και τερματοφυλακα του Πανιωνιου κατεληξε σε αυτογκολ και το τελικο 5-1.

Καλη η διαιτησια των Μανθου, Μπαγια, Μυλωνακη που αφησαν το παιχνιδι να εξελιχθει χωρις περιττα σφυριγματα και διακοπες.

Η συνθεση μας: Κοραχαης, Φλωρος, Μπρατσι(Αλεξιαδης), Αναστασιου(Αθανασιαδης), Ρετζο, Παπαδοπουλος Μ., Κραψιτης,