Τελος καλο, ολα καλα;

Ενα ολοκληρο ημιχρονο στα σκουπιδια πεταξε η αντρικη μας ομαδα στον εντος εδρας αγωνα μας με αντιπαλο τον Αστερα Ζωγραφου. Και ναι μεν ο αντιπαλος ηρθε με σαφη προθεση να μη χασει και με διπλη ζωνη αμυνας αλλα οπως αποδειχτηκε στο δευτερο ημιχρονο ακομα και απεναντι σε τετοιες κλειστες αμυνες φετος εχουμε τις λυσεις αρκει να μη μπαινουμε στα παιχνιδια με χαλαροτητα και διαθεση υποτιμησης του αντιπαλου. Με αυτα και με αυτα το πρωτο ημιχρονο καλο ειναι να περασει στο χρονοντουλαπο της Ιστοριας αφου δεν προσεφερε παρα δυο φασεις ολες κι ολες: στο 24ο λεπτο απ’ευθειας βολε του Κωστα Κραψιτη απο το υψος της περιοχης απεκρουσε ο αντιπαλος γκολκιπερ. Στο 42ο λεπτο μια λαθος αποκρουση της αμυνας των φιλοξενουμενων κατεληξε παλι στον Κραψιτη αλλα το σουτ κατεληξε στην αγκαλια του εξουδετερωμενου γκολκιπερ.

Θες οι φωνες του coach Ντοκου στην αναπαυλα, θες η αναμφισβητητη φιλοτιμια των ποδοσφαιριστων μας το δευτερο ημιχρονο ξεκινησε με μπαραζ εκρηξεων. Στο 49ο λεπτο απο ωραιο συνδυασμο ο Χρηστος Κουτσοβελης βρεθηκε εντος περιοχης αλλα το σουτ που επιχειρησε τρανταξε το καθετο δοκαρι της εστιας του Αστερα. Τρια λεπτα αργοτερα γρηγορη αντεπιθεση εβγαλε τον Κραψιτη απεναντι στο τερμα ομως το σουτ εφυγε ψηλα αουτ. Νεα αντεπιθεση με τον Κραψιτη στο 55ο λεπτο αυτη τη φορα ομως ο επιθετικος μας τριπλαρε και τον τερματοφυλακα και απο πλαγια θεση ανοιξε το σκορ.

Το 1-0 δε λειτουργησε καθησυχαστικα για την ομαδα μας. Στο 65ο λεπτο ο Νικος Παπαναστασιου εφτασε σε ευνοϊκη θεση απο ατομικη προσπαθεια αλλα το πλασε του εφυγε λιγο αουτ. Στο 72ο λεπτο Κουτσοβελης – Κραψιτης συνδυαστηκαν εντυπωσιακα ομως το σουτ του τελευταιου εφυγε και παλι λιγο αουτ. Στο 75ο λεπτο εγινε η φαση που παρα λιγο να τιναξει το παιχνιδι στον αερα: ο Μαριος Παπαδοπουλος εκλεψε μια μπαλια εξω απο την περιοχη μας, ετρεξε τα τρια τεταρτα του γηπεδου τριπλαροντας οποιον αντιπαλο βρηκε μπροστα του και ανατραπηκε μεσα στην περιοχη των φιλοξενουμενων. Το καταφανες πεναλτυ που δεχτηκαν αδιαμαρτυρητα και οι αντιπαλοι -προς τιμην τους- μετατραπηκε ως δια μαγειας σε κιτρινη για θεατρο στον ποδοσφαιριστη μας!  Σαν να μην εφτανε αυτο στη επαναφορα του Αστερα και απο οριακα ελεγχομενη θεση οφσαϊντ το σκορ εγινε 1-1. Δυο λεπτα αργοτερα ο Γιωργος Λαγιος με χαμηλη εξοδο εκοψε τη μονη ουσιαστικα αξιολογη επιθεση των φιλοξενουμενων κρατωντας την ομαδα μας στο παιχνιδι.

Η δικαιοσυνη αποκατασταθηκε στο 80ο λεπτο. Υποδειγματικη αντεπιθεση με τον Κραψιτη κατεληξε στον ακολουθουντα με τρεϊλερ Γιωργο Ρετζο που με κοντινο πλασε εκανε το σκορ 2-1. Ο δημιουργος του γκολ χριστηκε για δευτερη φορα στον αγωνα σκορερ στις καθυστερησεις του αγωνα οταν πηρε μια μπροστινη μπαλια απο το Ντινο Αλεξιαδη και με ωραιο πλασε ανεβασε το δεικτη του σκορ στο 3-1.

Πολυ καλη διαιτησια απο τους βοηθους Δεληθοδωρη και Λεοντακιανακο. Καλη και απο τον Διαιτητη Κ. Σχιζα με εξαιρεση τη φαση του 75ου λεπτου και ορισμενα ‘νευρακια’ στην υπογραφη του φυλλου αγωνα για τα οποια συστηνουμε ανεπιφυλακτα ξυδακι ΤΟΠ!

Η συνθεση μας: Λαγιος, Φλωρος, Καπανταης (52΄Παπαδοπουλος Μ.), Μεσινι, Ρετζο, Λιουκας (c), Κολοβος, Μπρατσος (11΄Αναστασιου), Κραψιτης, Κουτσοβελης, Παπαναστασιου (71΄Αλεξιαδης)