Real Madrid o Atletico de Madrid? He aqui la sorpresa!

Την καλυτερη ισως εμφανιση της μεχρι στιγμης εκανε η αντρικη μας ομαδα με αντιπαλο εκτος εδρας τον επι κεφαλης της βαθμολογιας Αρη Πετρουπολης. Μονο το πρωτο ημιχρονο του επισης εκτος εδρας αγωνα της με αντιπαλο την Τερψιθεα θα μπορουσε πιθανον να συγκριθει σε αποδοση με αυτα που εκαναν οι ποδοσφαιριστες μας στο νταμαρι της Πετρουπολης. Παρ’ολα αυτα ομως απο το γηπεδο φυγαμε με ενα μονο βαθμο και οχι με τρεις οπως θα ταιριαζε στην εμφανιση μας. Το ‘γιατι’ θα βρει την απαντηση του στις επομενες παραγραφους. Το ΓΙΑΤΙ ομως θα πρεπει να το απαντησει ο Γιαννης Ντοκος και οι ποδοσφαιριστες του στα επομενα παιχνιδια. Και για να μην εχουμε παρεξηγησεις: το πως παιζει η ομαδα μας αρεσει κατι παραπανω απο πολυ! Τα αποτελεσματα που παιρνει ειναι κατι παραπανω απο ικανοποιητικα! Τι μπορει να πει κανεις αλλωστε για μια ομαδα που απεχει ενα μολις ποντο απο την κορυφη και ειναι αηττητη στη ογδοη αγωνιστικη, εχοντας μαλιστα περασει αλωβητη απο τεσσερεις δυσκολες εως και ‘κακες’ εδρες; Επειδη ως γνωστον το ‘καλυτερο’ ειναι εχθρος του ‘καλου’ θα θελαμε στις τρεις μεχρι τωρα ισοπαλιες μας να εχουμε υπερασπιστει  το προβαδισμα μας στο σκορ. Γιατι ναι και στα τρια παιχνιδια ειμαστε μπροστα στο σκορ στη μεγαλυτερη διαρκεια του αγωνα και οι αντιπαλοι μας ισοφαρισαν στο 84ο, στο 88ο και στο 93ο λεπτο αντιστοιχα. Μιαμιση ωρα γλυφεις μια ωραια καραμελα και στο τελευταιο πενταλεπτο τη συνοδευεις και με μια κουταλια τραχανα!!! Και παλι για να μη θεωρηθουμε εκτος τοπου και χρονου: περιμεναμε σε οχτω αγωνες να εχουμε βαλει στο σακουλι 3 x 8 = 24 ποντους; και τους μισους να ειχαμε παλι δε θα γκρινιαζαμε. Ετσι ομως οπως παιζουν οι παικτες μας στα 12 πρωτα παιχνιδια της σεζον (8 για το πρωταθλημα και 4 για το κυπελο) μας εχουν ανοιξει την ορεξη. Και ας μου επιτραπει και μια προσωπικη εξομολογηση: απο τις πρωτες μερες του Σεπτεμβρη και μετα, γυριζω απο τον Παπαγο τοσο χορτατος απο ποδοσφαιρο που δεν εχω κατσει να δω ουτε ενα τηλεοπτικο ματς για οποιαδηποτε διοργανωση ντοπια ή ξενη! Gracias ninos …

Πανω που ειχε ανοιξει στον παγκο μια ενδιαφερουσα συζητηση για την πιθανοτητα να παιζουμε με δυο φορ περιοχης στην ιδια ευθεια (Νικο  και Χρηστο), στο 11ο λεπτο ο Νικος Παπαναστασιου βαλθηκε να μας διαψευσει: πηρε μια πολυ ωραια προωθημενη μπαλια σε θεση αριστερου εξτρεμ απο τον captain Κωνσταντινο Λιουκα, ανετρεψε την αριστερη πλευρα των γηπεδουχων και απο πολυ πλαγια θεση εκανε με δυσκολο πλασε το σκορ 1-0. Παρα την πρωτοβουλια των κινησεων που διατηρησαμε σε ολο το πρωτο ημιχρονο, ο Αρης βρεθηκε δυο φορες με αξιωσεις στα καρε μας: την πρωτη στο 33ο λεπτο ο κινδυνος αποσοβηθηκε απο την ωραια χαμηλη εξοδο του Μιχαλη Κοραχαη. Τη δευτερη ομως στο 36ο λεπτο σε συρτη σεντρα στην περιοχη μας ο αντιπαλος φορ βρεθηκε τελειως αφυλακτος στο σημειο του πεναλτυ και εκανε το σκορ 1-1. Αμεση ηταν η απαντηση μας: στο 38ο λεπτο και σε μια σειρα κοντρες στη μικρη περιοχη των γηπεδουχων ο Χρηστος Κουτσοβελης ηταν ο τελικος παραληπτης της μπαλας για να κανει το σκορ 2-1. Καπακι στο επομενο λεπτο ο Κοραχαης απεκρουσε ασταθως μια σεντρα που πηγαινε αουτ και ο ευτυχης φορ των αντιπαλων χριστηκε για δευτερη φορα σκορερ!

Εντυπωσιακα ξεκινησαμε το δευτερο ημιχρονο. Στο 49ο λεπτο ο Κουτσοβελης βρεθηκε σε ευνοϊκη θεση στη μεγαλη περιοχη αλλα το σουτ απεκρουσε δυσκολα σε κορνερ ο αντιπαλος γκολκιπερ. Στο 51ο λεπτο ο ‘πεζοναυτης’ Ντινος Αλεξιαδης μπηκε στο παιχνιδι στη θεση του Βαγγελη Καπανταη και η ομαδα μας απεκτησε εναν εξτρα χαφ-εξτρεμ αυξανοντας την πιεση στην  αμυνα των γηπεδουχων. Ωραιος συνδυασμος των μεσων μας στο 63ο λεπτο και καλο σουτ του Κουτσοβελη βρηκε ποδι αντιπαλου και κατεληξε κορνερ. Νεος ωραιος συνδυασμος στο 67ο λεπτο εφερε τον Κωστα Κραψιτη αυτη τη φορα σε καλη θεση αλλα και παλι ο αντιπαλος γκολκιπερ απεκρουσε σε κορνερ. Στο 74ο λεπτο ο Μαριος Παπαδοπουλος αντικατεστησε τον Αχιλλεα Αναστασιου και στο 78ο ο Κοραχαης επεσε στα ποδια των αντιπαλων πριν γινουν ιδιαιτερα επικινδυνοι για την εστια μας.

Η υπεροχη μας καρποφορησε στο 84ο λεπτο. Ο Αλεξιαδης εκανε για πολλοστη φορα επελαση απο αριστερα αλλα αντι για την κλασικη συρτη σεντρα εκανε εκπληκτικη σεντρα-σουτ απο πολυ πλαγια θεση νικωντας τον εξαιρετικο γκολκιπερ των γηπεδουχων. Και πανω που το τριποντο κατηφοριζε απο το νταμαρι της Πετρουπολης για το δασακι του Παπαγου, στην τελευταια φαση του αγωνα και σε φαουλ απο το κεντρο του γηπεδου ο αντιπαλος φορ (ο Γιωργος Πουλιος για την Ιστορια) βρεθηκε για τριτη φορα φατσα με το αφυλαχτο τερμα μας κανοντας το μακραν πιο ευκολο χατ-τρικ της καριερας του!  Και εδω φτανουμε στο ερωτημα του τιτλου: Ρεαλ (γκολ με το τσουβαλι σε επιθεση αλλα και αμυνα)   ή Ατλετικο (γκολ με το σταγονομετρο, μετριο θεαμα αλλα πρωταθλητρια Ισπανιας); Ιδου η απορια …

Μαλλον θα μας γινει συνηθεια η αναφορα σε καποιους σημαντικους αντιπαλους ποδοσφαιριστες. Ο 37χρονος Φωτης Μπαλογιαννης κρατησε ορθιο τον Αρη ιδιαιτερα οταν απο στοπερ περασε στη μεσαια γραμμη των γηπεδουχων. Και βεβαια μονο τυχαιο δε μπορει να θεωρηθει αυτο αφου ο Φωτης εχει νωριτερα στην καριερα του περασει απο τον Ατρομητο, το Θρασυβουλο και το Διαγορα Ροδου.

Αριστη η διαιτησια των Φωτοπουλου, Νιδριωτη, Βασιλακη. Δυσκολα θα μπορουσαμε να εντοπισουμε εστω και μια φαση που τους ξεφυγε ή δοθηκε αναποδα.

Η συνθεση μας: Κοραχαης, Φλωρος, Καπανταης, Ρετζο, Μεσινι, Λιουκας(c), Κολοβος, Κραψιτης, Μπρατσος, Κουτσοβελης, Παπαναστασιου