Ντερμπυ ηταν και περασε.

Γραφτηκε σε ενα απο τα site που ασχολουνται με το ερασιτεχνικο ποδοσφαιρο, οτι το ντερμπυ Παπαγου – Θυελλας δεν ειχε πολλες σπουδαιες φασεις. Καλο θα ηταν οι συντακτες αυτων των -κατα τα αλλα χρησιμων- site να παιρνουν και κανενα τηλεφωνο και να μη ‘δημιουργουν’ ειδησεις κρινοντας απο το τελικο σκορ ενος αγωνα.

Στην πραγματικοτητα οι φιλοι των δυο συλλογων εζησαν 90 λεπτα μεγαλης εντασης απο δυο ομαδες που δεν κλειστηκαν σε κανενα χρονικο σημειο του παιχνιδιου και προσπαθησαν με ολες τους τις δυναμεις να φυγουν με τους τρεις βαθμους της νικης απο το γηπεδο.

Ενα ημιχρονο ευκαιριων δημιουργησε η Θυελλα και με ενα ημιχρονο περισσοτερων ευκαιριων απαντησε η ομαδα μας. Στο 5ο μολις λεπτο αντεπιθεση της ομαδας του Αντρεα Μαντζουνη κατεληξε σε κοντινο πλασε που μπλοκαρε με ηρωϊκη εξοδο ο Μιχαλης Κοραχαης. Κοντινη κεφαλια των φιλοξενουμενων στο 39ο λεπτο κατεληξε λιγο αουτ και τη ιδια τυχη ειχε ενα ακομα κοντινο πλασε της ομαδας του Μπραχαμιου στο 40ο λεπτο. Η πρωτη ουσιαστικη απειλη για τους πρωτοπορους της βαθμολογιας ηρθε στο τελευταιο λεπτο του ημιχρονου οταν μετα απο ωραιο συνδυασμο ο Σταυρος Βαρωνος σουταρε απο ευνοϊκη θεση ψηλα αουτ.

Στο δευτερο ημιχρονο οι πολλες κινησεις του Γιαννη Ντοκου και απο τον παγκο αλλα και μεσα στον αγωνιστικο χωρο αλλαξαν τελειως τη φυσιογνωμια του αγωνα. Ατομικη ενεργεια του Βαρωνου στο 48ο λεπτο κατεληξε σε σουτ που απεκρουσε δυσκολα σε κορνερ ο τερματοφυλακας των φιλοξενουμενων. Ενα ‘τσαφ’ στην αμυνα της Θυελλας εκμεταλλευτηκε ο Νικος Παπαναστασιου στο 51ο λεπτο αλλα λιγο πριν το πλασε επεσε στα ποδια του ο αντιπαλος γκολκιπερ και αποσοβησε το γκολ. Εκπληκτικη κουρσα του Γιωργου Φρατζεσκακη στο 64ο λεπτο και σεντρα ακριβειας για το Μπαμπη Καραθαναση που σουταρε εξ επαφης αουτ. Μπαλια του Αγγελου στο Νικο Παπαναστασιου στην πλατη της αμυνας στο 74ο λεπτο κατεληξε και αυτη σε πλασε αουτ. Φαουλ του Κωνσταντινου Λιουκα στο 84ο λεπτο απο θεση μεσα δεξια βρηκε τον Αγγελο Φατουρο μεσα στην περιοχη αλλα και αυτο το σουτ κατεληξε αουτ. Παρα λιγο ανακοπη(!) για τους καρδιακους στο 90ο λεπτο οταν ο Νικος πασαρε με το κεφαλι στον Αγγελο Παπαναστασιου που σουταρε απο ευνοϊκη θεση ψηλα αουτ. Ο coach των φιλοξενουμενων τα ειπε ολα στο τελος του αγωνα: ‘πολυ ωραιο ματς απο τις δυο καλυτερες ομαδες του πρωταθληματος!’

Χρυσαφης, Μαραθωνιτης, Δαρσακλης διαιτητευσαν με επιτυχια, χωρις περιττα σφυριγματα και εφαρμοζοντας στην πραξη το 50-50.

Αρεσει σε πολλους φιλους της ομαδας η βαθμολογια των δεκατριων αγωνων που παραμενουμε  αηττητοι  και μαλλον θα την διατηρησουμε μεχρι το τελος της σεζον: ΠΑΠΑΓΟΣ 29, Θυελλα 29, Γαλατσι 26, Ατρομητος 24, Αγ. Δημητριος 23, Ιλιο 22.

Η συνθεση μας: Κοραχαης, Αλεξιαδης (c), Καραθανασης (86′ Γουσετης), Κολοβος, Λιουκας, Φατουρος,  Βαρωνος (63′ Φρατζεσκακης), Νουτσος (72′ Αμυγδαλαρης), Παπαναστασιου Α., Κολιακος (46′ Αναστασιου Αχ.), Παπαναστασιου Ν. – Λαγιος, Κατωγιαννακης, Κιτσος.