Μηπως να το κοιταξει το θεμα η ΕΛ.ΑΣ.;

Ενα πολυ ενδιαφερον παιχνιδι, δυνατο αλλα σε αθλητικα πλασια, με αρκετες φασεις και αγωνια για το τελικο αποτελεσμα ως το τελευταιο λεπτο κοντεψε να τιναξει στον αερα με τις αλλοπροσαλες αποφασεις του ο γνωστος και μη εξαιρετεος διαιτητης ‘κυριος’ Περρακης, βοηθουμενος -για να ειμαστε ειλικρινεις- και απο τους ‘αξιους’ βοηθους του Τσαγκαρη και Ματσουκα. Ευτυχως που η συντριπτικη πλειοψηφια των παικτων και των παραγοντων των δυο ομαδων διατηρησαν την ψυχραιμια τους και το παιχνιδι τελειωσε ομαλα γιατι εχουμε δει αγωνες να μετατρεπονται σε ροντεο με πολυ λιγοτερες αφορμες απο αυτες που εδωσαν το μεσημερι της 16ης Νοεμβρη οι ‘αρχοντες’ του αγωνα.

Πολυ νωρις, στο 7ο μολις λεπτο, βρεθηκε μπροστα στο σκορ η φιλοξενουμενη ομαδα της Ανθουπολης. Σε ενα κακοχτυπημενο κορνερ η αμυνα μας δε μπορεσε να απομακρυνει τη μπαλα και το εξ επαφης πλασε ανοιξε το σκορ εις βαρος μας. Η πρωτη προσπαθεια μας για απαντηση ηρθε στο 22ο λεπτο αλλα το σουτ του Νικου Παπαναστασιου απο ευνοϊκη θεση ηταν χλιαρο ωστε να απειλησει την αντιπαλη εστια. Στο 25ο λεπτο ο Γιαννης Ντοκος προχωρησε σε μια ασυνηθιστη γι’αυτον αλλαγη σε τοσο πρωϊμο σταδιο του αγωνα: ο Μαριος Παπαδοπουλος πηρε τη θεση του Βαγγελη Καπανταη με προφανη στοχο την προσθηκη εμπειριας στον αγωνιστικο χωρο και την απελευθερωση του Αλεξανδρου Μεσινι απο τα αμυντικα του καθηκοντα. Στο 30ο λεπτο ο Κωστας Κραψιτης διεσχισε τριπλαροντας ολο το πλατος του γηπεδου αλλα το συρτο σουτ που επιχειρησε εκτος περιοχης εφυγε ελαχιστα αουτ. Πεντε λεπτα αργοτερα παλι ο Κραψιτης βρεθηκε με τη μπαλα εντος περιοχης, ανατραπηκε απο πισω αλλα το οφθαλμοφανες πεναλτυ γραφτηκε στα ‘αρχεια της κοινοτητας’ απο τον Περρακη! Τη λυση εδωσε ο αρχηγος μας στο 43ο λεπτο: ο Κωνσταντινος Λιουκας πηρε τη μπαλα απο αποκρουση των φιλοξενουμενων στο υψος της μεγαλης περιοχης, μπηκε λιγο και πλαγια στην περιοχη και κεραυνοβολησε τον αντιπαλο γκολκιπερ γραφοντας το 1-1.

Φορτσατοι ξεκινησαμε το δευτερο ημιχρονο. Ατομικη προσπαθεια του Κραψιτη στο 48ο λεπτο προλαβε την τελευταια στιγμη να διωξει σε κορνερ ο αντιπαλος στοπερ. Σε διεισδυση του Κουτσοβελη στην αντιπαλη περιοχη στο 57ο λεπτο ο σεντερ φορ μας ανατραπηκε απο τον τερματοφυλακα και το αδιαμφισβητητο πεναλτυ μετετρεψε σε γκολ ο Γιωργος Ρετζο. Μεσα στους πανηγυρισμους μας διεφυγε το γεγονος οτι ο γκολκιπερ ανετρεψε τον Κουτσοβελη μεσα στη μικρη περιοχη με προσωπο στο τερμα και χωρις να υπαρχει αλλος αντιπαλος στα περιξ και συνεπως η κιτρινη καρτα που εδειξε ο Περρακης επρεπε να ειναι σαφως κοκκινη! Στο 62o λεπτο ο Αλεξανδρος Φλωρος εκανε εξαιρετικη σεντρα-σουτ εκτος περιοχης που εφυγε ξυστα αουτ απο το δεξι γαμμα της Ανθουπολης. Καπου εκει ανελαβε δραση ο τερματοφυλακας μας Γιωργος Λαγιος: ενα λαθος στο κεντρο του γηπεδου στο 66ο λεπτο εφερε τους φιλοξενουμενους σε ευνοϊκη θεση στην περιοχη μας αλλα ο γκολκιπερ μας απεκρουσε το πλασε του αντιπαλου επιθετικου. Στο 72ο λεπτο παλι βρεθηκαν στην πλατη της αμυνας μας οι αντιπαλοι, παλι ειπε στοπ ο Λαγιος. Στο 88ο λεπτο συρτο γωνιακο σουτ απο το υψος της μεγαλης περιοχης και με πολυ περιορισμενη ορατοτητα απεκρουσε δυσκολα ο τερματοφυλακας μας. Στο 92o λεπτο ειπαμε τον τελευταιο μας λογο οταν σε ωραια αντεπιθεση οι επιθετικοι μας συνδυαστηκαν αλλα το σουτ του Παπαναστασιου εδιωξε σε κορνερ ο αντιπαλος γκολκιπερ. Στις καθυστερησεις καναμε και τις αλλες δυο αλλαγες μας: ο Βασιλης Κιτσιος πηρε τη θεση του Αχιλλεα Αναστασιου και ο Βασιλης Παπαδοπουλος του Κραψιτη.

Και εφτασε η ωρα του ρεσιταλ του ηδη χρεωμενου με λαθος αποφασεις Περρακη: στο 95o(!) λεπτο ο Παπαναστασιου ανατρεπεται εκτος περιοχης, ο βοηθος Ματσουκας σηκωνει το σημαιακι του και το κατευθυνει προς την περιοχη των φιλοξενουμενων αλλα ο διαιτητης τον αγνοει επιδεικτικα. Στη συνεχεια της φασης ο Βασιλης Παπαδοπουλος κανει στο χωρο του κεντρου και πλαγια ενα φαουλ  αναξιο και κιτρινης ακομα καρτας, το ‘θυμα’ Νικος Στρειδης επιτιθεται απο πισω στον απομακρυνομενο παικτη μας με αψογο στυλ καρατεκα και ο Γιωργος Μιχαλοπουλος ανταποδιδει το χτυπημα με πυγμαχικο στυλ. Αποτελεσμα οι αποβολες: του Στρειδη (δικαιη), του Μιχαλοπουλου (δικαιη) και του Παπαδοπουλου (εξωφθαλμα αδικη!) Το παιχνιδι τελειωνει στο 100ο λεπτο με ενα καρο απολυτα δικαιολογημενες γκρινιες και μουρμουρες ιδιαιτερα απο την πλευρα μας αλλα και καποιες απο τη μερια των φιλοξενουμενων.

Ο Περρακης ειναι καθαρη περιπτωση εμπαθους διαιτητη. Αν αγνοησεις τις λανθασμενες αποφασεις του ολα καλα. Αν τολμησεις να διαμαρτυρηθεις αρχιζει την εκδικητικη κοντρα λες και ειναι αγορακι της τριτης Δημοτικου! Και ολα αυτα με υφος χιλιων καρδιναλιων που μαλλον το αντλει απο το υψηλο κασε των 25 ευρω ανα παιχνιδι με το οποιο αμειβεται! Στο επιπεδο μας -του ερασιτεχνικου ποδοσφαιρου- ολοι ανεξαιρετως, ποδοσφαιριστες, διαιτητες, παραγοντες κανουμε το ΚΕΦΙ μας. Καριερα στη διαιτησια με τετοιες συμπεριφορες δεν προκειται να δει ουτε με το κανοκυαλι! Και μια κουβεντα για τους βοηθους του: εχετε παρεξηγησει το ρολο σας, Εισαστε ΒΟΗΘΟΙ οχι ορντιναντσες του διαιτητη! Σηκωνω τη σημαια για να υποδειξω καποια παραβαση κι αν δω οτι ο διαιτητης δε με προσεξε στεκομαι στη θεση μου μεχρι να με δει. Εσεις αντ’ αυτου βαζετε την ουρα κατω απο τα σκελια και οταν ερωτηθειτε γιατι δεν επιμεινατε, ψευδεστε κι απο πανω οτι ταχα μου δωσατε επιθετικο και οχι αμυντικο φαουλ! Ακομα και οι αντιπαλοι επιβεβαιωναν την κατευθυνση προς τη οποια υποδειχτηκε το φαουλ του 95ου λεπτου και με το οποιο θα τελειωνε ουσιαστικα το παιχνιδι χωρις να εχουν ακολουθησει ουτε φαουλ, ουτε τραυματισμοι, ουτε αποβολες.

Η συνθεση μας: Λαγιος, Φλωρος, Καπανταης, Ρετζο, Μεσινι, Αναστασιου, Μιχαλοπουλος, Λιουκας (c), Παπαναστασιου, Κουτσοβελης, Κραψιτης