Επιτελους πηραμε οτι αξιζαμε!

Την περασμενη Κυριακη οι τελικες προσπαθειες για γκολ ηταν 6-0 υπερ μας αλλα το ωραιο γκολ του Νικου Παπαναστασιου δεν ηταν αρκετο για να μας εξασφαλισει το τριποντο της νικης. Ενα λανθασμενο σφυριγμα – του κατα τα αλλα αλανθαστου διαιτητη Τσαγκαρη – εφτασε στην φιλοξενουμενη ομαδα του Γαλατσιου για να παρει απο τη βουλα του πεναλτυ το βαθμο της ισοπαλιας μεσα στην εδρα μας.

Αυτη την Κυριακη οι τελικες ηταν 6-5 υπερ μας αλλα – εκτος απο μια – ολες κατεληξαν στα δικτυα των γηπεδουχων παικτων του Γκυζιακου και μονο μια στα δικα μας! Μπορεις λοιπον να μην αναπολεις τη γνωστη φραση του Ιβιτσα Οσιμ για την ηθικη της ποδοσφαιρικης μπαλας;(!)

Κατα τα αλλα η ομαδα του Γιαννη Ντοκου φαινεται να βρισκει σιγα-σιγα το ρυθμο της, αφου σταδιακα μειωνονται και οι σοβαρες απουσιες της (αυτη τη βδομαδα το απουσιολογιο περιοριστηκε στους Λιουκα και Κολιακο). Παραμενει παντα βεβαια το στατιστικο αξιοπεριεργο να εχουμε την 5η επιθεση αλλα τη 12η αμυνα στον ομιλο μας.

Στο 17ο λεπτο μετα απο φαουλ του Χρηστου Κολοβου απο θεση μεσα δεξια, ο Αχιλλεας Αναστασιου εστρωσε με εντυπωσιακο τροπο τη μπαλα στο Νικο Παπαναστασιου που με πλασε εγραψε το 1-0. Στο 27ο λεπτο σουτ του σκορερ μας εκτος περιοχης απεκρουσε στο δοκαρι ο γκολκιπερ των γηπεδουχων.

Ακολουθησε ενα καταιγιστικο τεταρτο. Στο 31ο λεπτο σε αντεπιθεση ο Παναγιωτης Νουτσος ‘χορεψε’ την αντιπαλη αμυνα και εγραψε απο κοντα το 2-0. Καταπληκτικη πασα πενηντα μετρων του Κολοβου στο 33ο λεπτο στο Νικο Παπαναστασιου και ασιστ του τελευταιου στο Νουτσο ανεβασαν το δεικτη του σκορ στο 3-0. Ωραια ομαδικη ενεργεια στο 43ο λεπτο και νεα ασιστ του Νικου στον Αγγελο Παπαναστασιου εκαναν το σκορ 4-0. Νεα ωραια ομαδικη ενεργεια στο 46ο λεπτο και ασιστ του Νουτσου στο Γιωργο Φρατζεσκακη για να φτασει το σκορ στο 5-0.

Καπου εκει η ομαδα μας περασε στη φαση της συντηρησης, καναμε και τις τεσσερεις αλλαγες μας, οι γηπεδουχοι πηραν μετρα στο γηπεδο και το παιχνιδι μεταφερθηκε στην περιοχη μας. Στο 78ο λεπτο ο Δημητρης Αναστασιου εδιωξε πανω στη γραμμη του τερματος τη μπαλα σε κορνερ. Στο 81ο λεπτο ηταν η σειρα του Μιχαλη Κοραχαη να διωξει σε κορνερ σουτ εκτος περιοχης. Διπλη αποκρουση του τερματοφυλακα μας στο 84ο λεπτο σε συνεχομενα σουτ εξω και μεσα απο την περιοχη. Και τελικα το γκολ της τιμης για το Γκυζιακο ηρθε στο 87ο λεπτο με εξ επαφης πλασε.

Εντυπωσιακη ηταν η προθερμανση των τεσσαρων τερματοφυλακων της αναμετρησης, αφου ο κοινος προπονητης τους Αρης Αρβανιτακης τους ‘βομβαρδισε’ εναλλαξ με σουτ στην ιδια εστια προκαλωντας πολλα κινητα να απαθανατισουν τη σπανια για ποδοσφαιρικα γηπεδα διαδικασια.

Ενος λεπτου σιγη κρατηθηκε στη μνημη του Φιλημονα Βαφειαδη παραγοντα του Γκυζιακου και συμβουλου της ΕΠΣΑ. Διαιτητευσαν με επιτυχια Μητροφανης, Νικολαου Χ., Μπεκιαρι

Η συνθεση μας: Κοραχαης, Αλεξιαδης (c), Νουτσος (62′ Κατωγιαννακης), Κολοβος, Γουσετης (48΄Χαλας), Φατουρος, Παπαναστασιου Αγγ., Αναστασιου Δημ., Φρατζεσκακης, Παπαναστασιου Νικ. (59΄Μπολανος), Αναστασιου Αχ. (68΄Καραθανασης) – Λαγιος, Πετροπουλος, Αμυγδαλαρης