Ανδρικό: Αλσούπολη – Α.Σ. Παπάγου 1-5

Στο γήπεδο της Νέας Ιωνίας ο πρωτοπόρος Α.Σ. Παπάγου αντιμετώπισε την Αλσούπολη στην αναμέτρηση για την 20ή αγωνιστική του Β’ Ομίλου της ΕΠΣΑ που διεξήχθη το Σάββατο 18/2/2012.

Αν και το απόγευμα ήταν επιτέλους ανοιξιάτικο -μετά τις καταρρακτώδεις βροχές των δύο τελευταίων εβδομάδων- η ομάδα του Κώστα Ζαμπέτα έκανε επίδειξη δύναμης στα πρώτα είκοσι πέντε λεπτά και τα γκολ έπεφταν βροχή!

Στο 8’ ο Παπαναστασίου, με το ένστικτο του δεινού σκόρερ που τον διακρίνει, εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία του αντίπαλου τερματοφύλακα να μπλοκάρει την μπάλα και σημείωσε το 12ο τέρμα του, παραμένοντας πάντα ο πρώτος σκόρερ της ομάδας μας. Στο 18’ o Κολοβός σ’ ένα ρεσιτάλ δεξιοτεχνίας, αφού κοντρόλαρε με το στήθος και ξέφυγε από τον αντίπαλό του, έκανε με αριστοτεχνικό σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή το 0-2. Στο 22’ ο Κώστας Κραψίτης με μία αέρινη επέλαση, ύστερα από ονειρική μπαλιά του Μεσίνι, έγραψε το 0-3. Στο 28’ πάλι ο ευφάνταστος Κραψίτης αποδιοργάνωσε με τις εμπνεύσεις του την άμυνα των γηπεδούχων, ανετράπη και αμέσως ο διαιτητής καταλόγισε το πέναλτι. Το εκτέλεσε ο σπεσιαλίστας Ντίνος Αλεξιάδης και το 0-4 έγινε γεγονός.

Όπως ήταν γεγονός ότι η ομάδα μας έπαιξε στο Β’ ημίχρονο με «σβηστές μηχανές» – σε ρυθμό προπόνησης, όπως το απαιτούσαν οι ανάγκες του αγώνα. Έτσι, φτάσαμε στο 88’ για να γίνει το 0-5 με ψύχραιμο και υποδειγματικό σουτ του σοφά προωθημένου Ρέτζο, ύστερα από άψογη εκτέλεση κόρνερ του Κραψίτη. Και σε αυτό τον αγώνα ο Αλέξανδρος Μεσίνι μεγαλούργησε μοιράζοντας μπαλιές σπάνιας ακρίβειας, ενώ ο Άρης Μίτρο κυριάρχησε με χαρακτηριστική άνεση σε όλη την αριστερή πτέρυγα.

Συγχαρητήρια στα παιδιά μας! Έπαιξαν με καθαρό μυαλό και δύναμη, σε κανένα χρονικό σημείο του ματς δεν υποτίμησαν τον αντίπαλο και ξεδίπλωσαν στους θεατές κατά διαστήματα όλες τις πολύπλευρες πτυχές του ώριμου ταλέντου και της μαχητικότητάς τους. Συγχαρητήρια και στους γηπεδούχους, που σε κανένα χρονικό σημείο δεν εγκατέλειψαν τις προσπάθειές τους, παρότι το παιχνίδι κρίθηκε ξεκάθαρα από νωρίς.