ΑΝΔΡΙΚΟ Ζητειται γκολ!

Με εντυπωσιακο τροπο ξεκινησε τη σεζον 2013-14 η αντρικη μας ομαδα. Με αντιπαλο εκτος εδρας τη Νεα Ζωη Μεταμορφωσης χρειαστηκε 120 λεπτα αγωνα και πεναλτυ για να αποκλεισει τους γηπεδουχους απο την επομενη φαση του Κυπελου της ΕΠΣΑ.

Ανανεωμενη σε πολλα επιπεδα εμφανιστηκε η ομαδα μας στο γηπεδο της Μεταμορφωσης. Ρετζο, Κραψιτης, Μιτρο και Εξαδακτυλος επλευσαν σε αλλα ποδοσφαιρικα λιμανια, ο Χρηστος Κολοβος ξεκιναει αυριο τη στρατιωτικη του θητεια, ο Γιαννης Σιλεβιστας περασε εξω απο τις ασπρες γραμμες του γηπεδου σαν μελος του προπονητικου τιμ και ο Ντινος Αλεξιαδης υποφερει απο εναν τραυματισμο και θα απουσιασει προσωρινα απο τις αγωνιστικες υποχρεωσεις της ομαδας.

Επεστρεψε μετα την εκπληρωση των στρατιωτικων του υποχρεωσεων ο Μιχαλης Κοραχαης, προστεθηκε στο ροστερ της ομαδας  ο Βαλαντης Χρονης, ανεβηκαν στην αντρικη κι αλλοι αξιολογοι εφηβοι και το σπουδαιοτερο την ομαδα θα καθοδηγει φετος ο Γιαννης Ντοκος, παικτης του Παπαγου στο οχι και τοσο μακρινο παρελθον και προπονητης των μικροτερων ηλικιακων τμηματων του συλλογου για αρκετα χρονια.

Η επισημη πρωτη του coach στον παγκο της ομαδας εκρυβε πολλες συγκινησεις. Οι ποδοσφαιριστες μας ειχαν τεραστιο ποσοστο κατοχης της μπαλας, εκαναν παρα πολλες ευκαιριες για γκολ – παρα την σχετικα ανορθοδοξη αναπτυξη του παιχνιδιου τους – και τελικα φανηκαν ψυχραιμοτεροι στη διαδικασια των πεναλτυ και επικρατησαν με σκορ 4-2.

Υποτονικα κυλησε το πρωτο ημιχρονο αφου για πρωτη φορα απειλησαμε το αντιπαλο τερμα στο 22ο λεπτο οταν ο Σωκρατης Πατσος εκανε επελαση απο δεξια, σεντραρε στο σημειο του πεναλτυ και ο Γρηγορης Ζερβας εχασε εξ επαφης την ευκαιρια να ανοιξει το σκορ. Ωραια εναλλαγη μεταξυ Παπαναστασιου και Μιχαλοπουλου στο 34ο λεπτο αλλα  το σουτ του τελευταιου εφυγε λιγο αουτ. Μπαλια τρυπα του Αλεξανδρου Πατσο στο 370 λεπτο εβγαλε το Νικο Παπαναστασιου φατσα με το τερμα το σουτ ομως του φορ μας τρανταξε το οριζοντιο δοκαρι. Ενας ελαφρυς τραυματισμος εστειλε το Μαρκο Οικονομακη στα αποδυτηρια με τη ληξη του ημιχρονου και τη θεση του πηρε ο Κλεϊβι Γκατσο.

Πιο ζωηρη εμφανιστηκε η ομαδα μας στο δευτερο ημιχρονο. Στο 52ο λεπτο αναποδο ψαλιδι του Γιωργου Μιχαλοπουλου εστειλε τη μπαλα μολις αουτ. Δυο λεπτα αργοτερα τη θεση του Μιχαλοπουλου πηρε στον αγωνιστικο χωρο ο Βαλαντης Χρονης.  Στο 60ο λεπτο μακρινο σουτ  του Γκατσο εφυγε λιγο αουτ και στο 62ο λεπτο σουτ του ιδιου αποκρουστηκε δυσκολα απο τον αντιπαλο γκολκιπερ. Στο 66ο λεπτο το Γρηγορη Ζερβα αντικατεστησε ο Αλεξανδρος Φλωρος. Σειρα στα σουτ πηρε ο Νικος Κοτροτσος. Στο 68ο και στο 74ο λεπτο υποχρεωσε τον αντιπαλο τερματοφυλακα σε δυσκολες αποκρουσεις ενω στο 82ο λεπτο βρεθηκε αμαρκαριστος εντος περιοχης απο ωραια πασα του Φλωρου αλλα εστειλε τη μπαλα λιγο αουτ.

Ιδιο σκηνικο και στην παραταση. Οι γηπεδουχοι που ουτως ή αλλως δε μας απειλησαν στην κανονικη διαρκεια του παιχνιδιου περιοριστηκαν να παρακολουθουν ενα ρεσιταλ χαμενων ευκαιριων. Στο 95ο λεπτο ο Κωνσταντινος Λιουκας εβγαλε τετ-α-τετ με τον τερματοφυλακα το Χρονη αλλα το σουτ του τελευταιου κατεληξε στα χερια του γκολκιπερ. Στο 101ο λεπτο ηταν η σειρα του Παπαναστασιου να βρεθει τετ-α-τετ ομως και αυτος σημαδεψε τον τερματοφυλακα. Στο 111ο λεπτο ο Κοτροτσος μιμηθηκε τους προηγουμενους συμπαικτες του και ο ιδιος εκλεισε το χορο των ευκαριων στο 120ο λεπτο, οταν μετα απο ωραια ατομικη προσπαθεια ανετρεψε οποιον αμυντικο βρηκε στο δρομο του για να σταματησει στα ποδια του ηρωικου γκολκιπερ Σιδηροπουλου.

Το ματς οδηγηθηκε αναποφευκτα στα πεναλτυ. Οι εμπειροτεροι ποδοσφαιριστες μας εκει ευτυχως δεν αφησαν πολλα περιθωρια στους αντιπαλους. Σκοραραν διαδοχικα Αναστασιου, Λιουκας, Παπαναστασιου και Γκατσο, απεκρουσε και ενα ο Κοραχαης και η διαδικασια εληξε με 4-2 υπερ μας.

Ο Μαριος Παπαδοπουλος και ο Σωκρατης Πατσος ξεκινησαν με αξιωσεις την προσπαθεια να μας κανουν να ξεχασουμε συντομα τις αποχωρησεις των Ρετζο και Εξαδακτυλου. MVP της ομαδας μας o πανταχου παρων Κωνσταντινος Λιουκας ακολουθηθηκε σε αποδοση απο τον Αλεξανδρο Φλωρο που αλλαξε στην κυριολεξια το ρυθμο του παιχνιδιου μας στα τρια τεταρτα που αγωνιστηκε.  Ο αντι-Κραψιτης και ο αντι-Κολοβος αναζητουνται μαζι  με την ορθολογικοτερη αναπτυξη του παιχνιδιου μας. Ο coach εχει πολλη δουλεια να κανει και μαζι την απεριοριστη συμπαρασταση και εμπιστοσυνη μας.

Καλη η διαιτησια των Μαρωση, Καπιρη, Λεκντρεαϊ. Εκοψαν το καρπουζι στη μεση και αφησαν ενα  κουραστικο (λογω μεγαλης διαρκειας) παιχνιδι να εξελιχθει χωρις περιττα σφυριγματα και διακοπες.

Η συνθεση μας: Κοραχαης, Πατσος Σ., Παπαδοπουλος, Λιουκας, Οικονομακης, Αναστασιου, Ζερβας, Πατσο Α., Κοτροτσος, Μιχαλοπουλος, Παπαναστασιου (c)